Bauskas muzejam nodoti pagājušā gadsimta 30. gadu Bauskas uzņēmēja Miltiņa ražotas krāsnis, kamīns un plīts
Pērnā gada nogalē pie biedrības “Bauskas vecpilsēta” vērsās kāds baušķenieks, jo bija tapis zināms, ka plānojot lielveikala "Lidl" būvniecību Bauskā, paredzēta bijušās Miltiņa podniecības ēku nojaukšana Zaļajā ielā. Baušķenieks zināja stāstīt par kādu unikālu kamīnu, ko savulaik būvējis izcils Bauskas kamīnmeistars un ka tas būtu brīnišķīgi, ja šo kamīnu izdotos saglābt kā vērtīgu vēstures liecību nākamajām paaudzēm. Viņš mudināja sazināties ar ēku īpašniekiem, lai kamīnu saglābtu.
Mazumtirdzniecības ķēde SIA “Lild Latvija” Bauskā iegādājās zemi ar apbūvi, kurā ietilpa arī Miltiņa podniecības ražotnes ēkas, t.sk. divstāvu dzīvojamā ēka - īres nams, kas celts 1939.gadā, dedzināšanas krāsns ēka un žāvēšanas šķūnis (noliktava). Dzīvojamajā ēkā labā stāvoklī bija saglabājušās paša Miltiņa ražotās krāsnis, plītis un kamīns, būvgaldniecības un labiekārtojuma elementi. Jēkaba Miltiņa podniecība bija Bauskas uzņēmums, kas 20. gs. 30. gados ražoja krāsns podiņus. Miltiņa podniecība ir viens no Bauskas uzņēmumiem, kura vēl esošajam materiālajam mantojumam ir liela nozīme Bauskas 20 .gs. pirmās puses amatniecības un uzņēmējdarbības vēsturē.
Konsultējoties ar Bauskas novada pašvaldības Kultūras mantojuma konsultatīvo komisiju, tika nolemts sazināties ar SIA “Lidl Latvija” un organizēt iespēju mantojuma ekspertiem īpašumu apsekot, kuri atzina, ka objektā atrodas nozīmīgas kultūras mantojuma liecības.
Pateicoties tam, ka biedrībām ir radīta iespēja piesaistīt Bauskas novada pašvaldības finansējumu, tika realizēts projekts “Miltiņa māju kultūrvēsturisko vērtību novērtēšana un glābšana”. Piesaistītā pašvaldības finansējuma apjoms 2500 eiro. Par šo naudu, biedrība “Bauskas vecpilsēta” vienojās ar vietējo uzņēmumu SIA “Intarsija” par kamīna un vienas plīts ar sildmūri komplektu demontāžu, lai tos nodotu Bauskas muzeja ekspozīcijas veidošanai par podniecības uzņēmumu, kas kādreiz bijis viens no lielākajiem Bauskā.
Kamīna un krāsns demontāžas darbu apraksts:
1) Izmantojot perforatoru, āmurus un kaltus, kamīna un krāsns korpusu atkalšana no sienas un skursteņiem to piesaistes vietās.
2) Podiņu numurēšana, marķēšana.
3) Kamīna un krāsns podiņu, metāla detaļu saudzīga demontāža, sākot no augšpuses mehāniski izkustinot un atdalot podiņus, pirms tam noņemot to saites.
4) Demontāžas gaitā nodrošināta gaisa mitrināšana, tā novēršot sodrēju un celtniecības putekļu izplatīšanos.
5) Krāsns, kamīna podiņu un metāla daļu pārvietošana uz darbnīcu tīrīšanai.
6) Podiņu tīrīšana.
7) Podiņu/krāsns komplektu nodošana Bauskas pašvaldības muzejam ekspozīcijas veidošanai par Miltiņa uzņēmumu.
Pateicoties pašvaldības finansējumam, izdevās piesaistīt kvalificētus meistarus demontāžas darbiem un pārvietošanai. Demontēto podiņu apstrādei un sagatavošanai uzglabāšanas apstākļiem piesaistīti arī biedrības “Meistars Gothards” brīvprātīgie eksperti. Biedrība “Bauskas vecpilsēta” demontētos priekšmetus nodeva Bauskas muzejam, parakstot pieņemšanas nodošanas aktu. Tomēr nozīmīga bija arī Bauskas muzeja un mākslas vēsturnieces Inas Līnes sadarbība, kuras ietvaros muzejs ieguvis arī pārējo vērtīgo priekšmetu fiksāciju un novērtējumu.
Tikai pateicoties SIA “Lidl Latvija” pārstāvju izpratnei par kultūrvēsturiskā mantojuma nozīmi un pretimnākšanai, vietējo iedzīvotāju zināšanām un brīvprātīgajam darbam, kā arī SIA “Intarsija” atsaucībai un profesionalitātei, izdevās glābt vismaz daļu mantojuma, kas bija palicis no kādreizēja uzņēmuma. Gan SIA “Lidl Latvija” pārstāvji, gan brīvprātīgie no biedrībām “Bauskas vecpilsēta” un “Meistars Gothards” vēlas būt lietas kursā par konkrēto priekšmetu konkrētu pielietojumu nākotnē, par to arī potenciāli informējot sabiedrību.
Pieļaujam, ka vēl kādā baušķenieku mājā ir saglabājušās tā laika meistaru būvētās krāsnis, kamīni, plītis. Novēlam, lai tās vēl ilgi sildītu ne tikai baušķenieku miesu, bet arī sirdis.
Projekts īstenots laika periodā no 2024. gada aprīļa līdz 30. septembrim.
Informāciju sagatavoja biedrība “Bauskas vecpilsēta”