Lietišķi padomi par vienkāršām lietām vēsturisko ēku lietotājiem, īpašniekiem, aprūpētājiem

Lietas, kas stiprināmas pie fasādēm

Slēģi

Slēģu, vārtu, sētas izkārtņu, durvju izskata novērtēšanu padari par savu ikdienas ieradumu un dari to pēc iespējas biežāk! Tas taču nav grūti! Pirmās pazīmes, ka jāsāk domāt par nelielu pielabošanu, ir krāsojuma plaisiņas, lobīšanās un pacēlumi. Labāk to pielabot nedaudz, nekā gaidīt, līdz patiešām vairs nekas nav glābjams. Sīki labojumi, ja vien veikti rūpīgi, ar pieskaņotu krāsu materiālu, nepasliktinās izskatu, bet liecinās par rūpību un taupību un senatnīguma sajūtu tikai vairos.

Ja bojātas kādas koka detaļas vai vietām apdare, nevajag uzreiz domāt par nomaiņu. Lietpratīgs galdnieks tās salabos, un būs kā jaunas. Ja konsultēsieties būvfirmā, kuras darbības lauks ir ēku jaunbūves, negaidiet no viņiem ieteikumu saglabāt pēc iespējas vairāk oriģinālu detaļu. Oriģinālo būvdetaļu remontam mēģiniet sameklēt kādu vecāka gadagājuma galdnieku, kas labprāt strādā mājas apstākļos. Tas nekas, ka process norit lēnāk, toties logs pēc loga tiek atjaunots un pāris mēnešus vēlāk jau var redzēt rezultātu.

Terases un balkoni

Pievērsiet uzmanību plaisām un spraugām uz terasēm, balkoniem, ārējām kāpnēm, pa kurām ūdens vai sniegs var iekļūt zem seguma, virsapdares, siltumizolācijas un vēl dziļāk! Ūdens, reiz iekļuvis pārsegumā, mēdz tur palikt ilgi, laika gaitā uzkrāties un radīt ļoti grūti labojamus defektus. Vērojiet, vai uz griestiem neparādās plankumi un krāsas uzpūšanās un, ja tā, nekavējoties rīkojieties! Atcerieties, ka maza plaisiņa akmens kāpnēs noteikti pletīsies platāka, jo par to rūpējas putekļi, smiltis un ledus. Katru gadu atkārtojas mūžīgs cikls — ziemā ledus plaisiņu nedaudz papleš platāku, vasarā tā aizpildās ar smiltīm, rudenī ar ūdeni un ledus atkal to paplatina. Desmit gados tie var būt pāris milimetri un tas ir vairāk nekā pietiekami, lai ūdens tiktu ļoti tālu.

Neaizmirstiet platuma grādus, kuros dzīvojam! Nokrišņu daudzums, vēji, neskaitāmie katras ziemas sala un atkušņa cikli prasa izcilu amatnieku godaprātu, pieredzi, prasmi, lai mājas ārtelpas līmeniskās plankas nelaistu cauri ūdeni. Pēdējos gados tapušas neskaitāmas terases visās iespējamās vietās un retais nav saskāries ar mitruma problēmām.

Nelietojiet ziemas darbiem uz terasēm, kāpnēm un balkoniem smagus un asus metāla priekšmetus! Vislabākais risinājums — neļaujiet sniegam tur uzkrāties, negaidiet, kamēr izveidojas ledus! Arī ledu kausējošie maisījumi nav ieteicami, jo tie var veicināt konstrukciju piesātināšanos ar tiem!

Akmens izstrādājumi

 Ja mājai ir dabīga akmens apdares elementi, to aprūpe un saglabāšana jāveic sevišķi apdomīgi. Ja granīts ir ķīmiski un mehāniski izturīgs, tad smilšakmens, kaļķakmens un marmors ir daudz jutīgāks, arī pret vides piesārņojumu. Vienīgais, ko var un ieteicams darīt bez profesionāliem ieteikumiem, ir mazgāšana ar skābes vai sārmus nesaturošiem līdzekļiem un skalošana ar ūdens strūklu.

Ja vēlaties uzlabot akmens daļu tehnisko vai vizuālo stāvokli, vispirms vajadzētu speciālista konsultāciju, lai noskaidrotu akmens veidu, bojājumu raksturu un veicamos pasākumus. Nereti akmens izstrādājumi ir apmesti. Nesteidzieties to atslāņot! Nav izslēgts, ka apmetuma uzklāšanai bijuši būtiski iemesli, ko mēs tagad nezinām.

Tas pats sakāms par vēsturisko krāsojumu. Ja akmens ilgu laiku atradies zem krāsas, kas to spējusi saudzēt no vides iedarbības, nepārdomātas attīrīšanas dēļ var notikt strauja virsmas sairšana.

Nekādā gadījumā nedrīkst akmens daļas krāsot ar veikalā iegādātām krāsvielām betonam, akmenim vai apmetumam! Krāsošana notiks ātri, bet sekas būs neprognozējamas. Krāsa vērtīgu mākslas darbu var nopietni sabojāt, bet restaurācija izmaksās ļoti dārgi.

Vienīgais krāsošanas līdzeklis, kas vēsturiski visai bieži lietots akmens daļu krāsošanai, ir kaļķu krāsojums, tomēr arī tas bez speciālista novērtējuma ne vienmēr būs labākais saglabāšanas līdzeklis.

Iet atpakaļ