«Runā» etiķetes un uzraksti uz nama fasādes

Nams Rūpniecības ielā 14

1. lpp.

Rūpniecības ielā Bauskā, iepretim Vecajam tirgum, slejas kāds nams, kuru apskādējis gan laika zobs, gan cilvēku darbība un bezdarbība.

Lai gan ēka jau ilgstoši ir pamesta, tās mūru pamatīgums un arhitektoniskais veidols nepārprotami liecina, ka šis nams savulaik bijis viens no krāšņākajiem Bauskā.

Šo namu neogotikas stilā uzcēla Samuels Iciks Mihelsons 1884. gadā. Sākotnēji ēkai bija divi stāvi, tikai vēlāk uzbūvēja trešo mansarda stāvu. Nākamie īpašnieki nama fasādi pārkrāsoja, tādējādi nosedzot sākotnējos uzrakstus, tomēr pēdējos 70 gados ārsienas vairs netika krāsotas, un senie uzraksti vērīgākam skatītājam ir salasāmi. Uz fasādes redzams pirmā īpašnieka uzvārds un iniciāļi gan latīņu burtiem, gan kirilicā. Arī balkona metālkalumos var saskatīt īpašnieka iniciāļus un ēkas uzcelšanas gadu.

Pirms Pirmā pasaules kara šī ēka piederēja Kristapam Krustiņam-Stepermanim – pazīstamam latviešu literātam, žurnālistam, grāmatizdevējam un sabiedriskam darbiniekam. Te bija viņa grāmatu apgāds un veikals. Kādu laiku tur atradusies valsts sākumskola.

Nams 20. gadsimta 20. – 30. gados piederēja Jānim Turķim. Viņš izīrēja telpas valsts un pašvaldības iestādēm – skolām, pastam un telegrāfam –, kā arī privātām bodītēm un darbnīcām. Pirms uzcēla Bauskas pilsētas pamatskolas stalto namu, kurā tagad atrodas Bauskas Valsts ģimnāzija, mācību iestāde strādāja šajā ēkā. Pēc tam kādu laiku tur darbojās Bauskas ebreju pamatskola.

Vecākā paaudze atceras vēl daudz ko citu. Kas tik šajā namā bijis: veikali, darbnīcas, maiznīca un konditoreja, dzīvokļi, pasts un telegrāfs, dažādas skolas un pat liķiera fabrika!

Vecāki ļautiņi atminas, ka agrāk tur atradās komisijas preču veikals, bet pirms tam – pilsētas 2. vidusskolas internāts. Drīz būs izaugusi paaudze, kas šo ēku kopš bērnu dienām redzējusi vien neapdzīvotu un pamestu.

2. lpp.

Uz ēkas var ieraudzīt interesantu uzrakstu – «Liqueur Fabrik» (liķiera fabrika). Par to faktiski nekas nav zināms, bet šādas ražotnes esamību apliecina kāda ķiršu liķiera etiķete vācu un krievu valodā, kuru var datēt ar 19. gs. beigām un 20. gs. sākumu. Uz etiķetes pieminēts fabrikas īpašnieks S. I. Mihelsons un attēlota pati fabrika – iepriekš minētais nams ar tam piegulošo pagalma apbūvi Rūpniecības ielā. Diemžēl citu liecību par liķiera fabriku trūkst. Ap to pašu laiku Bauskā ir bijusi arī kāda cita liķiera ražotne, jo Bauskas muzejā ir saglabājusies pudele ar etiķeti, uz kuras vācu valodā rakstīts dzēriena nosaukums: ugunsdzēsēju liķieris, ko izgatavojis Kettels Bauskā.

Izmantotā literatūra - Ābelnieks R., „Runā” etiķetes un uzraksti uz nama [Bauskā, Rūpniecības ielā 14] fasādes //Bauskas Dzīve, 28.11.2011.

Fotogrāfijas:
Bauskas novadpētniecības un mākslas muzeja krājums
Biedrība „Bauskas vecpilsēta”

Iet atpakaļ